Jak dobrze dobrać stolik do poszczególnego modelu telewizora?

Niezmiennie od lat, w wielu domach telewizor stanowi centralny punkt salonu. To właśnie w pokoju dziennym odbywa się życie towarzyskie i rodzinne, to w nim spędzamy najwięcej czasu. Telewizory stają się coraz nowocześniejsze, odpowiadając na zmieniające się potrzeby swoich odbiorców, za nimi z kolei podążają producenci mebli, dostosowując do rodzaju odbiornika swoje szafki. Stojąc przed wyborem idealnego stolika RTV, oprócz spójności w aranżacji wnętrz, należy pamiętać o kilku wskazówkach, które opiszemy w niniejszym artykule


Na jakie wymiary zwracać uwagę?


Przy wyborze stolika pod telewizor należy zwrócić uwagę nie tylko na długość i szerokość, ale także na wysokość i odległość. Parametry te pozwolą na zachowanie komfortu i jakości oglądania. Szafka, mimo iż powinna stanowić stabilne oparcie dla telewizora, nie może być zbyt duża. Źle dobrana szerokość optycznie zwiększy sam odbiornik, dodatkowo zaburzając proporcje całego wnętrza. Ogólnie przyjęte jest wybieranie szafki co najmniej 5-10 cm szerszej niż przekątna odbiornika. Należy również pamiętać o innych sprzętach, które chcemy umieścić na szafce, takich jak dekoder czy odtwarzać DVD.

Przy wyborze wysokości, należy pamiętać, aby środek ekranu znajdował się na wysokości naszych oczu. Takie usytuowanie telewizora pozwoli nie tylko cieszyć się idealną jakością obrazu, jest to także optymalna pozycja dla naszego kręgosłupa. W przypadku szafek stojących, średnia wysokość wynosi 50-60 cm. W przypadku rozważenia odległości warto sprawdzić sugerowane wartości na stronie producenta. Ogólnie możemy przyjąć, iż na 1 cal ekranu powinno przypadać około 2,1 cm odległości od oglądających.


Maksymalna funkcjonalność


Przy wyborze szafki należy wziąć także pod uwagę funkcjonalność, by jak najlepiej zagospodarować wnętrze. Warto rozważyć możliwość ukrycia kabli oraz wspomniane już miejsce na dodatkowe sprzęty, takie jak głośniki, dekodery czy odtwarzacze. Na rynku dostępne są liczne opcje stolików RTV, które pozwolą nam wykorzystać go także w innych celach. Jeśli zależy nam na licznych dodatkowych półkach i szafkach, możemy zdecydować się na typ współczesnej meblościanki, w której telewizor jest wbudowany w otaczające go meble. Tradycyjna szafka stojąca może przybrać formę komody z dodatkowymi skrytkami. W przypadku ograniczonego miejsca warto rozważyć szafkę pod telewizor wiszący szczególnie zalecaną w przypadku wąskich przestrzeni.

Wybór szafki jest sprawą indywidualną, zależy od naszych potrzeb oraz całościowego wystroju wnętrza. Można zwrócić się w kierunku klasyki czy mniej typowego rozwiązania. Szafki idealne do minimalistycznych wnętrz, mogą Państwo znaleźć w naszym sklepie Perla Bottega.