Jak dbać o meble z lameli?

Zaktualizowano: 6 kwi

Lamele to niebanalna dekoracja, która sprawdzi się w każdym wnętrzu. Początkowo zdobiły jedynie ściany, aktualnie coraz częściej wykorzystywane jako fronty mebli, które tylko rozświetlają pomieszczenia, ale też je optycznie powiększają. Jak więc pielęgnować meble z lameli, aby służyły jak najdłużej?


Czym się charakteryzują lamele?


Lamele są przede wszystkim bardzo uniwersalne. Znajdują zastosowanie nie tylko w produkcji mebli, ale również w budownictwie czy aranżacji wnętrz. Niezwykle popularne są ścianki działowe, wykonane z lameli lub wykładanie nimi przestrzeni za łóżkiem.
Lamele potrafią nie tylko pochłaniać dźwięki, ale również je rozpraszać. Dzięki temu można poprawić akustykę w pomieszczeniu i zniwelować echo, bez konieczności specjalnego wygłuszania ścian. Co ciekawe, charakteryzują się również elastycznością, dzięki temu wykorzystuje się je przy budowie łuków. Architekci korzystają z tej właściwości m.in. przy projektowaniu kościołów.


Nie należy zapominać o wizualnym aspekcie lameli, sprawdzającym się przy projektowaniu mebli. Dzięki swojej ponadczasowej formie, meble z lamelami są niezwykle oryginalne. W efekcie sprawdzą się w każdym wnętrzu, nadając mu charakteru i klasy.


Jak dbać o meble z lameli?


Meble, wykonane z lameli, to nowoczesny i ciekawy sposób na niecodzienne wnętrze. Jednakże, aby mogły przetrwać wiele lat w nienaruszonym stanie, trzeba o nie odpowiednio dbać. Początkowo może się to wydawać trudne, ale wystarczy odpowiednie podejście oraz konsekwencja w działaniu.
Przez wzgląd na zastosowany materiał, meble z lameli należy pielęgnować jak inne drewniane wyroby. Największymi zagrożeniami dla drewnianych powierzchni są: woda, kurz i uszkodzenia mechaniczne. Gdy mowa o meblach ogrodowych, dochodzą również czynniki atmosferyczne oraz brud. Dlatego przy pielęgnacji należy skupić się przede wszystkim na wykonywaniu tego systematycznie i konsekwentnie. Tylko regularne usuwanie zabrudzeń odpowiednimi środkami pozwoli na utrzymanie mebli z lameli w dobrym stanie.


Należy więc wybrać odpowiedni środek do czyszczenia, zwracając uwagę, do jakich powierzchni jest przeznaczony oraz na skład preparatu. Nie powinno się stosować mocnych środków chemicznych (inaczej można nawet naruszyć powierzchnię mebla!). Najlepszym wyborem będą specjalistyczne woski, nakładane na powierzchnię lameli przy użyciu bawełnianej ściereczki. Można również zastanowić się nad dokupieniem ichry (specjalnej gąbki z owczej skóry), a nawet pędzelków (które pozwolą na dotarcie to różnych zakamarków mebla).

22 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie