Biurko do nauki a biurko do pracy — różnice i podobieństwa


Wybór biurka powinien być ściśle związany z funkcją, którą będzie spełniać, a przy jego wyborze należy kierować się przede wszystkim ergonomią i troską o zdrowie. Trzeba pamiętać także o dopasowaniu wielkości nie tylko do aranżacji wnętrza, ale także do naszych potrzeb, mając na uwadze, z czego będziemy korzystać przy pracy i nauce. Poniżej zaprezentujemy kilka wskazówek, które powinny ułatwić wybór idealnego biurka do pracy i nauki. Ostateczna decyzja powinna jednak zależeć od indywidualnych potrzeb użytkownika.


Biurko do pracy


Organizacja miejsca pracy powinna opierać się przede wszystkim na ergonomii i spełnianiu zasad BHP. Biurko nie może być zbyt niskie, ponieważ następuje przeciążenie odcinka szyjnego i lędźwiowego kręgosłupa związane z długotrwałym garbieniem się. Dodatkowo mebel nie może krępować naszych ruchów i ograniczać swobodnego poruszania nogami. Kolana nie powinny nigdy dotykać blatu. Jednocześnie, zbyt wysokie biurko wymusza przyjęcie nienaturalnej pozycji ciała, co wpływa destrukcyjnie na stawy i ogranicza cyrkulację krwi. Wybierając biurko do pracy, należy pamiętać także o możliwości zakupu biurka sit-stand, które dzięki regulowanej wysokości pozwala także na pracę na stojąco. Taka forma pracy nie tylko jest zdrowsza dla naszego kręgosłupa, ale także poprawia koncentrację oraz ułatwia pracę w grupie.


Biurko do nauki


Również przy wyborze biurka dla ucznia lub studenta kluczowa jest odpowiednia wysokość. W przypadku dzieci należy pamiętać o możliwości regulacji blatu wraz ze wzrostem dziecka. Pozwoli to na używanie przez wiele lat jednego modelu biurka. Biurko dziecka powinno ułatwiać także pisanie ręczne oraz rysowanie, optymalny kąt nachylenia blatu wynosi wtedy 30 stopni. Warto pamiętać także o zmieniających się potrzebach dzieci i nastolatków oraz brać je pod uwagę przy wyborze biurka. Coraz starsze dzieci będą potrzebować więcej miejsca w postaci dodatkowych szuflad i szafek. Biurko do nauki często spełnia także dodatkowe funkcje, stając się także głównym miejscem spędzania wolnego czasu podczas używania komputera czy rozwijania nastoletnich pasji. Z tego powodu powinno ona stawiać na uniwersalność i mnogość pełnionych funkcji. Przy ustawianiu biurka, należy pamiętać o odpowiedniej aranżacji wnętrza. Najlepiej jeśli do biurka dochodzi naturalne światło słoneczne.

Tym, co łączy oba typy biurek jest niewątpliwie możliwość dostosowania wysokości biurka do wzrostu. Jest to kluczowa kwestia, która pozwoli zachować nam zdrowie podczas pracy oraz wyuczyć odpowiednie nawyki u dzieci.